فرآوری قراضه


فرآوری قراضه

یکی از مسايل بسیار مهم در مباحث جلوگیری از اتلاف انرژی , استفاده بهینه از منابع در دسترس انرژی است که این امر موجب گردیده در جهت کم کردن انرژی الکتریکی مصرفی در کوره های ذوب برقی راه کارهایی اندیشیده شود .

یکی از این راه کارها استفاده از آهن قراضه های با کیفیت و چگالی بالا در کوره های القایی می باشد .

از این رو معمولا در کنار کارخانه ذوب و ریخته گری کارگاهی جهت تبدیل قراضه های متفرقه و گوناگون به قراضه های با کیفیت بالا و پگالی زیاد ایجاد می شود .

در کارگاه فرآوری قراضه , ماشین آلاتی مثل چنگ های مکانیکی جهت تفکیک انواع قراضه , دستگاه های خرد کن قراضه , دستگاه های پرس هیدرولیکی و گیوتین ها استفاده می شود .

قراضه های ورودی به محل کارگاه قراضه , ابتدا توسط چنگ های مکانیکی از یکدیگر تفکیک شده و به دسته بندی های : قراضه های سبک و پروفیل ها , قراضه نیمه سنگین بزرگ , قراضه های سنگین بزرگ و قراضه های ریز و سنگین تقسیم می شوند .

قراضه های سبک و پروفیل ها که دارای چگالی کمی هستند به محل دستگاه های پرس هیدرولیک برده شده و به صورت مکعب های فشرده شده با چگالی بالاتر در می آیند و در اندازه هایی که قابلیت شارژ در داخل کوره های القایی را داشته باشد بریده شده و جهت ذوب آماده می گردند .بدیهی است افزایش چگالی قراضه باعث افزایش راندمان کوره های القایی و در نتیجه کاهش اتلاف انرژی می گردد .

قراضه های نیمه سنگین بزرگ , ابتدا وارد ماشین خرد کن قراضه شده و بعد از قیچی و خرد شدن مجددا به دستگاه های پرس منتقل شده و پرس می شوند .

قراضه های سنگین بزرگ نیز توسط دستگاه های برش هوا گاز به قطعات کوچکتر تقسیم شده تا بسته به اندازه کوره القایی قابل استفاده برای شارژ در کوره گردند .

در محل کارگاه فرآوری قراضه عملیات تفکیک قراضه های آهنی از سایر ضایعات مانند انواع لاستیک ها و پلاستیک ها , سنگ ها و دیر گدازها , قراضه های قابل انفجار و ... نیز انجام می شود .

بدیهی است با عملیات فرآوری قراضه و بهینه سازی کیفیت و کمیت چگالی قراضه می توان توان الکتریکی کوره ها را تا بیش از 30% افزایش داد .