درباره ما بیشتر بدانید...


نگاهي به پيشينه زندگي مرحوم عزيز شكري آذربايجاني، پيشكسوت صنعت استان

مقبوليت اجتماعي و خوشنامي، ميراث گرانبهاي افراد سازنده و اثرگذار

در سال­های پر تنش دهۀ دوم قرن حاضر در یکی از شهرهای آذربایجان شرقی خانواده اصیل و خوشنام شکری صاحب فرزندی شد که او را عزیز نامیدند. عزیز شکری آذربایجانی دوران کودکی خود را در زادگاهش سپری نمود و تحصیلات ابتدایی خود را به اتمام رساند.

شرایط اجتماعی آن سال ها به خصوص در کشور عزیز ما که مزایای انقلاب مشروطیت را مرور می نمود به نحوی بود که جوانان پرشور و عاشق کشور را به عرصه فعالیت های اجتماعی سوق می داد. عزیز نیز دوران نوجوانی خود را با کسب تجاربی ارزشمند سپری نمود و در عرصۀ اجتماعی شاهد این بود که اکثریتی از جوانان کشور برای تأمین معاش خانواده ناچار به قبول کارهای سخت و طاقت فرسا هستند. مشاهدۀ نابسامانی های رایج روح لطیف عزیز را متوجه فعالیت­هایی کرد که بتواند امکان تأمین رفاه بیشتر جامعه را فراهم نماید.

انس با گروه های اجتماعی فعال سبب شد که عزیز روز به روز کار آزموده تر و پخته تر گردد و در کنار همسالان خود فعالیت های سیاسی را تجربه نماید.

به هر حال عزیز در کرمانشاه ناچار بود برای تأمین معاش خود نیز فعالیتی را آغاز نماید و به همین دلیل با همکاری دوست و یار همراهش آقای علی توحیدی مشترکاً اقدام به راه اندازی یک کارگاه صنعتی و مکانیزه مدرن تولید موزائیک نمودند. در سایه ایجاد این واحد صنعتی و همکاری توأم با تفاهم زمینۀ یک کسب و کار موفق فراهم آمد و بعدها نیز شرایط توسعه و پیشرفت واحد تولیدی مهیا شد و به خاطر تعهد اخلاقی شرکاء و مدیریت صحیح و سخت کوشانه، همواره محصولات تولیدی واحدهای تحت نظر این مدیران رضایت مشتریان عزیز را جلب نمود و در کنار تولید محصولات قابل قبول و استاندارد، فرصت های شغلی بسیاری برای جوانان این خطه ایجاد گردید.

عزیز شکری در سال 1336 در وطن دوم خود «کرمانشاه» ازدواج نمود که بعدها و تا پایان عمر به پاس الطاف خداوند و مقدر گردیدن این ازدواج شکرگزار بود و از وفاداری و ایثار و گذشت و تعهد مذهبی و اخلاقی همسرش همواره با قدرشناسی یاد می کرد.

حاصل این ازدواج 5 فرزند لایق و شایسته بود که تحت پرورش و تربیت صحیح، هر یک به خدمتگزاری شریف و متعهد برای جامعه بدل شدند.

اندیشه­های بلند و آرمان دل آویزش فرزندانی پرورانید که البته جملگی به آموختن علم در مدارج عالی پرداختند و در عرصه اجتماع به افرادی سازنده، تأثیرگذار و کارآفرین بدل شدند.

فرزند ارشد عزیز شکری سال هاست که پس از فراغت از تحصیل در ادامه راه پدر به فعالیت صنعتی و تولیدی پرداخت و در حال حاضر بعنوان صنعتگر موفق و کارآفرین نمونه کشور در صنعت فولاد فعالیتی چشمگیر و مؤثر دارد.

مهندس جهانبخش شکری در آخرین اقدام خود پس از ایجاد مجتمع جهان فولاد غرب در صدد ایجاد یک واحد ذوب آهن به عنوان صنعتی مادر است که اثرات سازنده اقتصادی آن در استان و کشور قابل رویت خواهد بود.

مهندس جهانگیر شکری فرزند دوم مرحوم عزیز شکری ابتدا در کشور آمریکا به تحصیل پرداخت و پس از اخذ درجه لیسانس مهندسی صنایع به فعالیت تجاری و اقتصادی نیز مشغول گردید و البته در ایجاد واحدهای فولاد با برادر بزرگتر همکاری و مشارکت دارد.

دکتر جهانسوز شکری سومین فرزند مرحوم عزیز شکری است که برای ادامه تحصیل به اروپا و آمریکا رفت و با تلاش خستگی ناپذیر موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه هاروارد گردید و در حال حاضر به عنوان محقق، استاد دانشگاه و پزشک متخصص در بیمارستان دانشگاه هاروارد، یک ایرانی موفق و شناخته شده است.

فرزند دیگر شادروان عزیز شکری آقای دکتر جهانشاه شکری می باشند که تحصیلات عالیه خود را در مقطع لیسانس در کشور ترکیه به پایان برد و برای ادامه تحصیل به کشور انگلستان رفت. وی موفق به اخذ مدرک دکترای سازه گردید و در حال حاضر با تأسیس یک شرکت معتبر مشاوره ای به عنوان یکی از مشاوران صلاحیت دار این امر در اروپا شناخته شده است.

تنها فرزند دختر آن مرحوم نیز پس از پایان تحصیلات وارد عرصه­های اجتماعی و فعالیت­های خیریه و عام المنفعه شد.

نسل جوان و نوه­های مرحوم عزیز شکری نیز با بهره­گیری از فضای سالم خانواده و به کار بستن تعلیمات خانوادگی بحمدالله همگی در عرصه تحصیل موفق بوده و با ورود به عرصۀ فعالیت­های اجتماعی به عنوان افرادی سازنده و اثرگذار در جامعه شناخته شده هستند.

به هر حال شادروان عزیز شکری آذربایجانی که در چهارم مردادماه 1315 شمسی دیده به جهان گشوده بود، در روز چهارشنبه چهارم مرداد ماه 1391 دارفانی را وداع گفت و پس از 76 سال زندگی پربار به ملکوت اعلا پیوست.

عزیز شکری در تمام سال های زندگی در این دیار رادمرد پرور همزیستی مسالمت آمیز و دوستانه ای را در کنار تمام اقشار جامعه تجربه کرد و چنان خود را سرشار از محبت همشهریان عزیز می دانست که همواره به فرزندانش یادآور می شد: کرمانشاهیان مردمانی بی نظیرند و جوانمردانه هر قدم مثبت شما را ده قدم پاسخ می دهند و انسان دوستی و خونگرمی و رادمردی را به کمال در وجود خود دارند و من چه خوشبخت بوده ام که تقدیرم زندگی در این دیار بوده است و از این بابت خداوند را شکرگذارم.

خانواده و فرزندان و بازماندگان عزیز شکری به احترام درس های آموخته از وی و به پاس قدرشناسی و به کار بستن آموزه های او همواره خود را در قبال جامعه ای که پدر توصیه کرده بود متعهد و مسئول می دانند و برآنند که اگر توان انجام خدمتی دارند، این توانایی را وقف تأمین رفاه کرمانشاهیان لایق و بزرگوار نموده و در پیشرفت استان و شهری که خود را مدیون آن می دانند اثری به سزا و در حد امکان داشته باشند.

عزیز شکری در عرصۀ کار نیز به عنوان یک صنعتگر پیشکسوت، فردی خوشنام و متعهد و امین بوده و گذشته او حاکیست که به بهترین نحو اخلاق حرفه­ای را در کار خود مرعی داشته وهمواره به شاگردان و فرزندان خود نیز توصیه می­نموده است.

مسلماً تلاش فرزندان وی نیز این است که از میراث گرانبهای خوشنامی و مقبولیت اجتماعی به بهترین وجه ممکن صیانت و پاسداری نمایند.

بر كسي پوشيده نيست كه برای دستیابی به خوشبختی و خوشنامی راهی جز سخت کوشی و نوع دوستی وجود ندارد و نخواهد داشت. خدمات یک خدمتگزار به جامعه از دید مردم پوشیده نخواهد ماند؛ زیرا که بهترینِ قضات مردمان اند که با ذاتی از درایت و انصاف، در هیبت زمان خاطره ما را تا جاودان جاویدان در تکرار ادوار داوری خواهند کرد.

بنابراین با آگاهی به این که کارنامۀ قبولی هر فعال اجتماعی را مردمان عصر خود و حتی اعصار پس از خود خواهند نوشت؛ پس خوشا به سعادت آنان که چنین کارنامه ای دریافت دارند.