محیط زیست و صنعتمسائل حوزه زیست محیطی در دهه¬های اخیر بیش از پیش مورد توجه فعالان این حوزه و سیاستمداران قرار گرفته است. بحران های محیط زیست در شرایط حاضر مساله بسیار مهمی است که بایستی از طرف کلیه گروه ها چه صنعتگران و چه مصرف¬کنندگان مورد توجه ویژه قرار گیرد چرا که نسل حاضر وام¬دار نسل¬های آینده است و علاوه بر توجه به نیازهای خود قاعدتاٌ باید به فکر نسل¬های بعدی هم باشد.
در همین راستا گروه صنعتی شُکری شامل کارخانجات ذوب¬آهن بیستون، جهان فولاد غرب، سیما فولاد جهان و جهان صنعت کرمانشاه باسابقه بیش از 80 سال فعالیت در حوزه صنعت توانسته است در راستای خط مشی زیست محیطی خود و تعهد مدیریت عالی گروه صنعتی مبنی بر حفظ و صیانت از سرمایه های اجتماعی، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی را سرلوحه کار خود قرار داده و اقدامات محیط زیستی ذیل را برای اولین بار در کشور انجام دهد:
شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون به عنوان اولین شرکت فولادی قبل از شروع تولید و از ابتدای و از ابتدای ساخت کارخانه، تدابیر و تجهیزات لازم برای حفظ محیط زیست را تهیه، پیاده سازی و راه اندازی نموده است.
سیستم غبارگیر و جمع آوری دود و غبار کوره های مجتمع ذوب آهن بیستون با صرف هزینه های بالا نصب و راه اندازی گردیده تا همزمان با فرآیند تولید، دود و غبار ناشی از تولید مذاب را جمع آوری و از انتشار آلودگی در محیط جلوگیری نماید. این سیستم طراحی کشور انگلیس بوده که به همت مهندسین ایرانی و با مشاوره از متخصصین خارجی ساخت، نصب و راه اندازی شده است. دوده های حاصل از سیستم غبارگیر در صنایع دیگر قابل استفاده می باشد که این موضوع ضمن بازیافت و جلوگیری از انبارش پسماند و انتشار دوده در محیط، باعث ایجاد ارزش افزوده و درآمد برای استان نیز می گردد.
این مجتمع در حوزه¬های پسماند و بازیافت و مدیریت آب اقدامات موثری از قبیل بازچرخانی و تصفیه و استفاده مجدد از پساب¬ها با استفاده از سیستم¬ها و تجهیزات و مدیریت فرآیندها و نوآوری در طراحی صورت گرفته که منتج به کاهش مصرف آب به میزان چشمگیری گردیده است؛ به صورتی که قسمت اعظمی از نیاز آب از طریق بازچرخانی تامین می¬شود و نیاز به برداشت از منابع آب را کاهش می¬دهد. در این راستا گروه صنعتی شکری اقدام به ایجاد سیستم مدرن تصفیه فاضلاب با ظرفیت روزانه یکصد متر مکعب و شبکه انتقال فاضلاب به طول 4 هزار متر کرده است که سرمایه¬گذاری معادل یکصد و پنجاه میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است.
لازم به توضیح است که مراحل مهندسی، طراحی، مونتاژ، نصب و راه¬اندازی ساخت پکیج¬های تصفیه با حضور مشاورین و کارشناسان خبره توسط شرکت دانش بنیان جهان صنعت کرمانشاه، از شرکت¬های گروه صنعتی شکری، انجام شده است. این سیستم به گونه¬ای طراحی گردیده است که امکان پرورش انواع آبزیان در استخر خروجی آب فراهم می¬باشد و امکان پمپاژ به شبکه انتقال آبیاری قطره¬ای بخش کشاورزی وجود دارد. 
در کنار این فعالیت¬ها برای حفظ و نگهداری از محیط زیست، به منظور توسعه فضای سبز شرکت مجتمع ذوب¬آهن بیستون اقدام به تهیه و کاشت 13000 نهال نموده است. امیدواریم  صنایع استان با توجه ویژه به اقتصاد پایدار و صیانت از محیط زیست برنامه¬های اصولی و مستمری را تدوین نموده و با کمک مسئولین محترم این امر را به اجرا درآورند. تا انشاءالله بتوانیم شاهد رشد و توسعه بیش از پیش صنعت در استان عزیزمان باشیم و گامی موثر در راستای اقتصاد پایدار برداریم.